Cloud

Autentičnost kao putokaz: Što nam Future Gen govori o obrazovanju i budućnosti

25. lipnja 2025.
WhatsApp Image 2025-06-25 at 12.47.31.jpg

Već 62 godine u Osijeku se tradicionalno izrađuje godišnjak najboljih učenika, a ovogodišnji projekt pod nazivom Meet Up – Future Gen organiziran je uz podršku Osječko-baranjske županije, te partnerstvo s Glasom Slavonije. Projekt je okupio izvrsne osmaše iz cijele regije kako bi se nagradila njihova postignuća i potaknula daljnja motivacija za obrazovanje. Vrijednost projekta procjenjuje se na oko 100 tisuća eura, čime se jasno pokazuje da se izvrsnost nagrađuje – ne samo riječima, već konkretnim ulaganjima.


Iako mladi u Slavoniji često osjećaju da nemaju dovoljno prilika, situacija se mijenja – posebno ulaganjem u pet novih centara za izvrsnost u Osječko-baranjskoj županiji, s više od 450 tisuća eura uloženih u njihovo otvaranje i razvoj. Stvaraju se novi temelji koji ne samo da pripremaju mlade za tržište rada, već ih ohrabruju da ostanu – ili se vrate – s idejama, znanjem i iskustvom.


U središtu događanja bio je i motivacijski govor Ivane Brkljače, stručnjakinje za generaciju Z, koja je mladima poručila: „Najbolji uspjeh dolazi kada ste okruženi pravim ljudima. Ne birajte srednju školu zbog drugih, nego zbog sebe. Karijera nije cilj, nego put.“ Upravo ta rečenica najbolje opisuje duh cijelog susreta – ulaganje u obrazovanje kao najvažniju investiciju.


Osim predstavljanja životopisa osmaša i dodjele raznih nagrada, održana je i panel diskusija na kojoj su sudjelovali inspirativni panelisti: Nikolina Pejčić, marketinška stručnjakinja i vlasnica beauty centra, Ivan Lozančić, poduzetnik i suvlasnik tvrtke Gauss te Gimnazije Gaudeamus, Damir Čes, doktor dentalne medicine i osnivač Čes Dental & Estetic, te Matthew Morgat, stručnjak za leadership, koji se prije 20 godina preselio iz Amerike u Hrvatsku.


Panel je vodila moderatorica koja je panelistima postavljala zanimljiva pitanja o njihovom putu – od osnovne škole do karijere. Svi su naglasili važnost utjecaja nastavnika, roditelja, ali i vlastitih hobija i interesa koji su ih formirali. Nikolina je svoje obrazovanje usmjerila prema onome što ju zanima –spojila je marketing i ljubav prema ljepoti u dvije uspješne karijere. Ivan se pronašao u svijetu tehnologije tijekom srednje škole, i danas vodi jednu od najbrže rastućih IT firmi u srednjoj Europi. Damir, iako je krenuo prema fizioterapiji, ipak odlučio slijediti obiteljsku stomatološku tradiciju. Matthew, s bogatim međunarodnim iskustvom u coachingu, kazalištu i psihologiji, danas educira o liderstvu i autentičnosti – čak i putem društvenih mreža.


Autentičnost se istaknula kao jedna od ključnih tema panela – kako ju prepoznati, kako ju izgraditi i zašto je ona danas presudna za osobni i profesionalni razvoj. Panelisti su se složili da društvene mreže, ako se koriste na pravi način, mogu biti alat za pozitivnu promjenu i stvaranje vlastitog puta.


Posebno se istaknulo i pitanje kako škola može pomoći učenicima ojačati vlastiti identitet i samopouzdanje. Ivan je istaknuo važnost mogućnosti izbora – Gaudeamus nudi upravo to kroz poticanje poduzetništva, praktične projekte i slobodu izražavanja. Nikolina je poručila da trebamo birati zanimanja sa strašću, a uspjeh graditi uspoređujući se sami sa sobom, a ne s drugima. Matthew je naglasio da mladi trebaju slušati sebe više nego roditelje – jer samo tada mogu biti istinski ispunjeni. Damir je dodao kako roditelji trebaju biti primjer, ne samo savjetom već i ponašanjem. Logo eventa, raketa u obliku olovke, savršeno simbolizira ono što je Future Gen poručio mladima: spoj znanja, inovacije i hrabrosti da se krene naprijed. Jer ulaganje u obrazovanje nije samo ulaganje u znanje – to je ulaganje u cijelo društvo.


Kao učenica koja se i sama nalazi pred velikim životnim odlukama, ovaj me događaj istinski inspirirao. Bilo mi je posebno zanimljivo čuti koliko je autentičnost važna, ne samo u poslovnom, već i u osobnom smislu. Danas se često susrećemo s pritiskom da budemo “netko drugi” i pratimo ono što je popularno ili očekivano. Međutim, ono što nas zaista izdvaja i vodi naprijed jest to tko jesmo – sa svim svojim interesima, talentima, slabostima i snovima. Mislim da mladi trebaju češće slušati sebe, a manje strahove i očekivanja okoline.


Pravi izbor srednje škole ili fakulteta ne temelji se na prestižu ili tuđim mišljenjima, već na iskrenom osjećaju što te zanima, gdje se vidiš i čemu želiš doprinositi. U svijetu koji se tako brzo mijenja, jedina konstanta treba biti želja za učenjem i rastom. I baš zato je ovakav događaj bio važan – pokazao nam je da nismo sami, da imamo uzore, i da, ako vjerujemo u sebe, možemo oblikovati budućnost kakvu želimo.